pondělí 17. listopadu 2014

Dechové cviky a mudry jako podpůrná metoda léčby astmatu

Poslední dobou často narážím na téma astmatu. Mnoho klientů nebo jejich blízkých jím trpí a hledají alternativní způsoby jak se s ním vyrovnat. Tímto článkem bych vás chtěla seznámit se dvěma metodami, které mohou sloužit jako podpůrná terapie při léčbě astmatu. V žádném případě nemám ambice jakýmkoliv způsobem zasahovat do práce lékařů. Pouze předkládám trochu jiný náhled na nemoc.

Příčiny astmatu
Průduškové astma je onemocnění dýchacích cest, které je charakterizováno ztíženou možností výdechu. Dle konvenční medicíny stojí za vznikem astmatu zejména genetické poruchy, kdy tělo přecitlivěle reaguje na látky běžně člověku neškodné. Pokud připustíme, že příčiny nemocí netkví jen v těle, ale mají souvislost i s duševním stavem člověka, je zajímavé uvážit příčiny astmatu i z tohoto hlediska. Nezastírám, že podívat se do svého nitra je mnohdy těžší, než přečíst lékařskou zprávu. Ale možná vás následující řádky budou inspirovat. Například Louise L.Hay píše: „Přemáhání vlastních emocí. „Dusivá láska“. Neschopnost dýchat sám za sebe. Potlačovaný pláč. Provinilost nad tím, co probíhá v mém okolí“.1 Gertrud Hirschi, která je sama astmatičkou a hledá různé metody, jak pomoci sobě i ostatním, charakterizuje vnitřní nastavení osob trpících astmatem velmi podobně: „Většina lidí, kteří trpí dýchacím obtížemi, zná vnitřní osamělost (přílišnou distanci k okolí) a/nebo si nedokáže určit hranice a cítí se být pod tlakem závazků a problémů bližních (příliš malá distance)“.2

Co se tedy děje při astmatickém záchvatu? U zdravého člověka se při nádechu hrudní koš rozšíří, plíce se roztáhnou a při výdechu se hrudní svalstvo povolí a hrudník opět klesá. Při astmatickém záchvatu však tento mechanismus přestává fungovat. Při nádechu se sice hrudník rozšíří, ale zůstává rozšířen i při výdechu, mimo jiné z důvodu oslabení dýchacího svalstva a nadměrné tvorby hlenu. Astmatik nemůže volně vydechnout, takže prohlubuje každý další nádech, ale přívod kyslíku klesá. Proto je pro astmatika velmi důležité umět zbavit plíce nahromaděného hlenu a posilovat dýchací svalstvo.3

Sestava dechových cviků jako podpůrná metoda léčby astmatu
V rámci alternativní léčby astmatu existují různé dechové cviky, které se astmatikům doporučují na posílení dýchacího svalstva. Společným jmenovatelem je pak důraz na výdech. Ze své praxe mohu jako jednu z možností doporučit dechovou sestavu cviků vycházející z jógy, kterou vyučuji na svém pětihodinovém kurzu. Tato dechová sestava obsahuje jednak pomalý dech udžžají, díky kterému se klient naučí klidně nadechovat a stejně klidně a velmi dlouze vydechovat. Druhým typem dechu, který tato sestava obsahuje, je dech typu bhastrika, který dodává energii a zároveň efektivně čistí dýchací ústrojí. Třetí a závěrečnou částí sestavy je rytmické dýchání, které napomáhá mentálnímu zklidnění a zároveň také velmi dobře čistí dýchací soustavu. Nedílnou součástí těchto dechových cvičení jsou zádrže dechu, které tonizují parasympatikus a tím napomáhají celkovému uvolnění a vyrovnání vegetativního systému. Při pravidelném provádění je pak výsledkem pročištění dýchacího ústrojí, posílení dýchacího svalstva a také vnitřní zklidnění, které je potřebné nejen pro astmatiky, ale v současné hektické době v podstatě pro nás všechny.

Výhodou této metody je, že když se dechovou sestavu naučíte, můžete ji pak cvičit sami, bez vedení lektora. Buď si z ní uděláte pravidelné dechové cvičení, což je nejúčinnější, nebo jednotlivé dechové cviky můžete v případě potřeby použít kdykoliv během dne. Cviky se provádějí v sedě, takže není problém je zacvičit na pracovišti, nebo si dýchnout u televize. Že tyto dechové cviky fungují, mohu doložit na případu sedmdesátileté astmatičky, která po měsíci provádění dechových cviků přišla nadšená, že vyjde schody do třetího patra, aniž by se zadýchala. 

Je důležité si uvědomit, že stejně jako jakákoliv alternativní léčba astmatu, i tato vyžaduje od klienta osobní odpovědnost a vůli vložit do léčby své vlastní síly. Aby tato dechová sestava přinesla účinek, je třeba jí cvičit co nejčastěji, ideálně každý den.  Pro jistotu ještě zdůrazním, že skutečnost, že se začnete věnovat dechovým cvikům v žádném případě neznamená, že okamžitě zahodíte léky do koše a už je nikdy nebudete potřebovat. Dechové cviky slouží jako podpůrná metoda léčby astmatu, která může mít dobré výsledky, ale vždy je potřeba postupovat velmi opatrně.

Mudry pro astmatiky
Závěrem se zmíním ještě o jedné možnosti podpůrné léčby astmatu přírodní cestou. V předchozích článcích jsem již uváděla termín hasta mudry, čili gesta rukou, kdy pozice prstů ovlivňují naše tělo i mysl. Gertrud Hirschi ve své knize uvádí, že ruce a prsty mají vliv na zcela konkrétní části těla. Např. roztažení všech prstů na rukách způsobí roztažení hrudních obratlů a zvětšuje objem plic. V knize Mudry – jóga prstů nabízí následující mudry pro průdušky a pro astma, které si zde dovolím citovat a doplňuji vlastními fotografiemi:

Mudra pro průdušky – provádí se na obou rukách
Dejte malíček ke kořeni palce, prsteník na horní kloub palce a prostředník na bříško palce, ukazovák je natažený“4


Mudra pro astma – provádí se na obou rukách
Obě ruce přitiskněte nehty prostředníků k sobě a ostatní prsty držte natažené“5



Paní Hirschi doporučuje pro dlouhodobé léčení astmatu provádět tyto mudry pětkrát denně vždy po dobu pěti minut.

Věřím, že vám tento článek přinesl minimálně trochu jiný pohled na astma a možná i inspiraci, jak se aktivně zapojit do péče o své zdraví. 

1Louise L. Hay, Miluj svůj život, s. 158, nakladatelství RADOST, 1993
2Gertrud Hirschi, Mudry – jóga prstů, s. 71, PRAGMA, 1998
3J. Isajev, L. Mojsjuková, Průduškové astma – dýchání, masáže, cvičení. Granit s.r.o., Praha, 2005
4Gertrud Hirschi, Mudry – jóga prstů, s. 68, PRAGMA, 1998

5Gertrud Hirschi, Mudry – jóga prstů, s. 70, PRAGMA, 1998

Žádné komentáře:

Okomentovat